Pôvodné umakartónové bytové jadro je asi najkritickejšou časťou bytu. Jeho rekonštrukcia je asi najdôležitejšou časťou prestavby bytu. Jeho rekonštrukcia je pomerne finančne náročná, keďže je zvyčajne spojená aj s výmenou všetkej sanity a nábytku. Z tohto dôvodu ju majitelia bytov starostlivo plánujú. Jednou z otázok, ktoré si treba pred samotným začatím rekonštrukcie zodpovedať je, či bude nové jadro postavené zo sadrokartónu alebo z pôrobetónových tvárnic.

Sadrokartónové jadro

Ide o suchý spôsob výstavby. Proces stavby je rýchly a čistý. Špeciálna konštrukcia je obložená vodeodolnými impregnovanými sadrokartónovými doskami zelenej farby. Medzi dosky sa vkladá minerálna vlna ako zvuková izolácia. Následne sa na sadrokartón lepí obklad.

Murované jadro

Ina rozdiel od sadrokartónového jadra ide o mokrý spôsob výstavby. Proces stavby je dlhší, pracnejší a špinavší. Pri rekonštrukcii sa používajú pórobetónové tvárnice s hrúbkou od 5 do 10 cm. Výhodou murovaného jadra je vyššia pevnosť a väčšia zvuková izolácia. Na druhú stranu je jadro murované drahšie ako jadro sadrokartónové.

Bez ohľadu na to, pre ktorý spôsob rekonštrukcie bytového jadra sa rozhodnete, určite sa Vám nové jadro bude oveľa viac páčiť, bude zdravšie, hygienickejšie, čo ocení tak Vaša rodina, ako aj návšteva.